Pre rodičov budúcich prváčikov

Zápis do prvého ročníka prebieha v mesiaci apríl. Rodičia by si mali zistiť všetky povinnosti, ktoré im ako zákonným zástupcom detí zo zákona vyplývajú.

Každý rodič, resp. zákonný zástupca s trvalým pobytom na území SR je povinný prihlásiť dieťa, ktoré dovŕši do 31. 8. šiesty rok života do prvej triedy základnej školy. Táto povinnosť sa viaže na zápis do školy v lokalite, kde má dieťa trvalý pobyt. Od povinnej školskej dochádzky nemožno nikoho oslobodiť.

Priebeh zápisu

Na zápis je potrebné dostaviť sa spolu s dieťaťom a doniesť si občiansky preukaz a rodný list dieťaťa.

Pri zápise žiakov do prvého ročníka ZŠ sa zisťujú počty žiakov prihlásených na povinne voliteľný predmet náboženská výchova alebo etická výchova.

Učiteľky zisťujú počas zápisu ako sú pripravené deti na školu. Overujú si základné schopnosti detí ako napr. či poznajú farby, základné geometrické tvary, základné počty či sa dokážu podpísať. V neprítomnosti rodiča sa učitelia snažia zistiť, aké sú deti samostatné. Je to však veľmi krátky čas na hlbšie skúmanie dieťaťa. Samotný deň zápisu neslúži na diagnostiku či je vaše dieťa zrelé na nástup do školy. Ak je vekovo vyhovujúce, touto otázkou by ste sa mali zaoberať dostatočne včas pred zápisom a komunikovať s učiteľmi  a v prípade vyslovenia pochybností o zrelosti dieťaťa navštíviť Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP).

Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú zrelosť môže riaditeľka školy, na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, rozhodnúť o odložení začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok. Povinnou súčasťou žiadosti sú odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia CPPPaP. Riaditeľka školy môže rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa aj na návrh materskej školy, ktorú dieťa navštevuje. Návrhu predchádza odporučenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, a to s informovaným súhlasom zákonného zástupcu.

Budúci prvák by mal vedieť:

• samostatne sa obliecť a obuť;
  • pozapínať gombíky a zaviazať šnúrky;
  • samostatne sa najesť a obslúžiť na WC;
  • správne vyslovovať všetky hlásky;
  • vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách;
  • kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené;
  • nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi;
  • vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary;
  • poznať základné farby;
  • spočítať predmety najmenej do "päť";
  • rozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jej obsahu;
  • naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo básničku;
  • vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach;
  • orientovať sa v priestore, vie kde je "vpredu", "vzadu", "hore", "dole", "vpravo", "vľavo".

Ako by sa mal budúci prvák správať:

• vydrží pri hre alebo inej činnosti 15-20 minút;
  • začatú prácu alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha;
  • na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká);
  • väčšinou sa hráva spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý a plačlivý;
  • nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti;
  • v jeho správaní by sa nemali prejavovať zlozvyky, ako napríklad: cmúľanie prstov, ohrýzanie nechtov, časté pokašliavanie, žmurkanie;
  • nezajakáva sa pri reči;
  • nepomočuje sa.

Dôvodom na odklad školskej dochádzky môže byť:

• dieťa sa narodilo medzi májom a augustom;
  • má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety;
  • nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu;
  • nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu;
  • nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať, obúvať, vyzliekať, nevie stolovať;
  • nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek);
  • nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky;
  • je nezrelé, neposedné, netrpezlivé;
  • dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici.

zdroj: eduworld.sk

Krátka prezentácia o našej škole, akciách a aktivitách. Naša škola je miestom, kde sa žije, nielen miestom, kde sa prijímajú vedomosti.