Základná škola s materskou školou, Kotešová 378
Hlavná stránka Profil školy Dokumenty 2% dane Materská škola Kontakt Verzia pre mobily

 • Charitatívna zbierka - “Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?”

  Vážení rodičia,
  chceli by sme sa zapojiť do celoslovenskej výzvy 4. ročníka charitatívnej zbierky “Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok” v termíne od  22.11. – 30.11.2021. Tento rok by sme radi vyzbierali Mikulášske balíčky – zjednodušenú verziu krabičiek. V každom balíčku by malo byť - niečo sladké (keksík, čokoláda), niečo hrejivé (ponožky, šál, rukavice) a niečo od srdca 
  (pohľadnica, maľovaný obrázok, anjelik).

  Naďalej sa  dá pokračovať aj v tradícii krabičiek”. Každá krabička by mala obsahovať z každého rožku trošku:
  - niečo sladké (keksy, čokoláda, džem…)
  - niečo slané (tyčinky, krekry, chrumky…)
  - niečo teplé (čaj, horúca čokoláda, káva...)
  - niečo mäkké (rukavice, ponožky, malý uteráčik…)
  - niečo voňavé (sprchový gél, telové mlieko, balzam na pery…)
  - niečo na zábavu ( knižka, krížovky, časopisy…)
  - niečo zo srdca ( pohľadnica, anjelik, kresbička od detí…)

  Prosíme Vás, potešme spoločne tieto Vianoce seniorov v domovoch sociálnych služieb a zabaľme do krabičky kus svojho srdiečka.

  Bližšie informácie o tejto akcii nájdete na web stránke www.kolkolasky.sk.

  Ďakujeme za Vašu štedrosť, kolektív ZŠ Kotešová

 • iBOBOR - výsledky súťaže

  V dňoch 8. 11. 2021 a 12. 11. 2021 sa 20 žiakov našej školy zúčastnilo medzinárodnej informatickej súťaže iBobor. Súťaž každoročne prebieha online. Žiaci súťažili v troch kategóriách: Drobec (9 žiakov), Bobrík (4 žiaci) a Benjamín (7 žiakov).

  Úspešní riešitelia:
  V kategórii Drobec najlepšie výsledky dosiahla Barbora Palagyová (II.  roč.). V kategórii Bobrík sa najviac darilo žiakovi Svetozárovi Pavlíkovi (V. roč.). V kategórii Benjamín úspešne reprezentovali školu žiaci Patrik Vantroba (VI. ročník) a Maroš Masarovič (VII. ročník).

  Výsledková listina všetkých zúčastnených žiakov: iBOBOR 2021/22

  Podrobnejšie informácie o súťaži a tiež ukážky úloh z predchádzajúcich ročníkov nájdete na webovej stránke www.ibobor.sk. Súťažiaci si môžu pozrieť svoje riešenia a správne výsledky v prostredí Edupage v časti Súťaže.

  Úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme a všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť.

 • Okresné kolo - Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

  V tejto covidovej dobe sa nám olympiády presunuli do online priestoru. Dňa 12.11.2021 sa uskutočnilo okresné kolo OLSJL, v ktorom sa Mojmír Pavlík (9. ročník) umiestnil na 1. mieste. Zároveň nás bude reprezentovať v krajskom kole.

  Gratulujeme!

 • Nová súčasť multifunkčného ihriska

  Od novembra majú naši žiaci možnosť plnohodnotného cvičenia na multifunkčnom ihrisku v areáli školy - na novej street-workoutovej konštrukcii. FOTO

  Tréningová konštrukcia je multifunkčným stanoviskom pre posilňovanie celého tela vlastnou váhou. Oproti posilňovaniu so záťažou je cvičenie s vlastnou váhou pre telo oveľa vhodnejšie, pretože nenamáha toľko väzy, šľachy a je šetrnejšie ku kĺbom. Street workout zvyšuje flexibilitu a vytrvalosť, zlepšuje svalovú rovnováhu a správne držanie tela. Na konštrukcii možno cvičiť individuálne, ale aj v skupinách. Žiaci budú môcť na hodinách telesnej výchovy trénovať výdrž vo vise, rúčkovanie na rebrinách, jednoduché zostavy na hrazdách, ktoré sú v rôznych výškach, aby mohli cvičiť výškovo rozdielne deti. Taktiež je tu možnosť zvládnuť šplh na lane a cvičenie na kruhoch. Deti sa naučia prekonávať svoj strach z výšky, naučia sa cvičiť s vlastnou váhou, osvoja si nové zručnosti. Všetky cviky budú vykonávať pod pedagogickým dozorom s dopomocou. V čase pandémie je príjemným bonusom cvičenie na sviežom vzduchu. Street-workoutová konštrukcia vznikla vďaka štedrému finančnému príspevku od Rady rodičov pri Základnej škole Kotešová a finančnej  a organizačnej pomoci obce. Workoutové ihrisko bude však slúžiť všetkým, ktorí si budú chcieť vo voľnom čase zacvičiť. Areál školy je otvorený cez pracovné dni do 17-tej hodiny a je potrebné sa riadiť prevádzkovým poriadkom.

  Na našej základnej škole nemáme telocvičňu, ktorá by mala vhodné priestory na vyučovanie telesnej  výchovy, preto sa snažíme vhodne volenými športovými aktivitami rozvíjať detský potenciál. To, že deti telesná výchova baví, sme sa presvedčili v októbri, keď sme sa v dňoch od 14.10 do 26.10. v rámci hodín telesnej a športovej výchovy zapojili so žiakmi II. stupňa do programu „Týždeň športu“. Na vyučovacích hodinách TŠV bežali žiaci 12 minútový vytrvalostný beh, počas ktorého spoločne odbehlo  80  zúčastnených žiakov 126 344 m (126,344 km).

 • Európsky deň jazykov - vyhodnotenie súťaže

  V septembri, 26. 9. 2021, sa na našej škole uskutočnil Európsky deň jazykov. Jednou z aktivít bolo vytvorenie dizajnu trička na nasledujúci ročník EDJ. Žiaci sa s úlohou popasovali rôzne. Po zasadnutí odbornej komisie sa návrhy umiestnili nasledovne (FOTO):

  1. miestoTomáško Ninis (6. ročník)
  2. miestoEmka AugustínováKristínka Bočková (6. ročník)
  3. miestoKristínka Širilová (5. ročník)

  Výhercom gratulujeme!
  Víťazný návrh zašleme do celoštátnej súťaže!

 • OZNAM

  Na základe rozhodnutia RÚVZ so sídlom v Žiline sa zakazuje prevádzka v 4. triede od 9.11.2021-18.11.2021 (vrátane), v 7. a 9. triede od 9.11.2021 do 15.11.2021 (vrátane) na základe hlásenia potvrdeného prípadu nákazy nových koronavírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19. Uvedení žiaci sú povinní dodržiavať karanténne opatrenia uvedené v rozhodnutí RÚVZ (príloha1, príloha2).
  V uvedenom období sa žiaci vzdelávajú dištančne.

 • Vyhodnotenie fotografickej súťaže

  Na počesť úcty k starším sa žiaci I. a II. stupňa mohli zapojiť do fotografickej súťaže. Ich fotky boli zverejnené na nástenke na hlavnej chodbe. Žiaci mohli zahlasovať za tie fotky, ktoré sa im najviac páčili. Ocenené boli prvé tri miesta.

  Výsledok súťaže je nasledovný (FOTO):
  1. miestoAdrián Feješ, 7. ročník
  2. miestoNikola Chalupianská, 3. ročník
  3. miestoOliver Čvirik, 1. ročník

  Výhercom srdečne gratulujeme!
  Ďakujeme všetkým zúčastneným žiakom za ich krásne fotografie.

 • Harmonogram obedov od 8. 11. 2021

  Harmonogram obedov od pondelka 8. novembra: ODKAZ

 • Svetlušková noc v ŠKD

  Tesne pred prázdninami to na našej škole žilo v plnom nasadení. Pani vychovávateľky sa dohodli, že zorganizujú Svetluškovú noc, ktorá sa uskutočnila na začiatku jesenných prázdnin.

  Do školy prichádzali deti v sprievode rodičov. Maminy a ocinovia vybalili svoje ratolesti a odišli domov. Najskôr sme sa premenili na malé svetlušky, ktoré lietajú okolo školy, potom na rozprávkové postavy. V triede pri tanci sa krútili ježibaby, čerti, smrtky či duchovia.
  Neskôr prišli príslušníci policajného zboru v Bytči a ukázali deťom, ako sa oblieka nepriestrelná vesta. To bol ale zážitok! Rozžiarené tváre a spokojné úsmevy detí prezrádzali nekonečnú radosť. Domov sa im veru nechcelo ísť, no sľúbili sme, že takúto noc si určite zopakujeme. FOTOGALÉRIA

  p. vychovávateľky

 • Aktualizácia Školského semaforu od 28.10.2021

  Postup v prípade pozitívneho Ag samotestu

  Rodič musí bezodkladne ohlásiť škole pozitívny výsledok Ag samotestu. Žiak zostáva doma v karanténe.

  Rodič overí pozitívny výsledok Ag samotestu prostredníctvom webovej stránky korona.gov.sk, kde je možné  sa prihlásiť na vyšetrenie Ag testom, ktorý je vykonaný v mobilnom odberovom mieste alebo PCR testom. Pri prihlasovaní sa na testovanie je potrebné zadať v časti Iné dôležité informácie, že sa prihlasuje na základe pozitívneho Ag samotestu. Výsledok testu rodič bezodkladne ohlási škole.

  V prípade, že žiak bude mať potvrdený pozitívny výsledok PCR testom alebo Ag testom, ktorý bol vykonaný v mobilnom odberovom mieste, idú žiaci z triedy do karantény a prechádzajú na dištančné vzdelávanie.

  Rodič o tejto skutočnosti bezodkladne informuje všeobecného lekára pre deti a dorast.

 • Zdravý tanier

  Dňa 27.10.2021 nám piataci na hodine VIEM, ČO ZJEM predviedli, ako si sami predstavujú svoj zdravý tanier. Každý žiak okomentoval svoj zdravý tanier a bližšie nám ho priblížil. Ich výtvory boli veľmi kreatívne a pestré. Posúďte sami! FOTO

 • Ponožkový október - vyhodnotenie

  Mesiac október je za nami. Skončila sa aj naša charitatívna akcia na pomoc ľuďom v núdzi - Ponožkový október. Spoločne sa nám podarilo vyzbierať 160 párov nových, nepoužitých ponožiek rôznych farieb, vzorov a veľkostí, ktoré sme dnes darovali Diecéznej charite - Domu charity sv. Vincenta v Žiline. Ponožky budú vianočnými darčekmi pre ľudí v núdzi, pre ľudí bez domova. Ďakujeme všetkým, ktorí svojim dobrým skutkom pomohli peknej myšlienke. Veríme, že o rok túto akciu opäť podporíme a vyzbierame ešte viac ponožiek. FOTO

 • Projekt Krokus/Šafran

  V spolupráci so Slovenským národným múzeom v BratislaveMúzeum židovskej kultúry sme sa zapojili do projektu, vďaka ktorému sme s piatakmi vysadili žlté krokusy. Pripomenuli sme si deti, ktoré zahynuli pri holokauste. Takto sa na tieto deti nezabudne a ich pamiatka a príbehy pretrvajú pre budúce generácie. Teraz počkáme, kým nám krásne vykvitnú.

  Nadácia Írska pre vzdelávanie o holokauste poskytuje cibuľky žltých šafranov, ktoré majú byť na jeseň vysadené na pamiatku 1,5 milióna židovských detí, ktoré zahynuli počas holokaustu a tisícok ďalších detí, ktoré sa stali obeťami nacistických zverstiev. Žlté cibuľky pripomínajú Dávidove hviezdy, ktoré boli Židia prinútení nosiť za nacistickej vlády.Šafrany kvitnú na konci januára v čase Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január).

  Deti sa aj takouto formou naučia, aké dôležité je začlenenie a rešpekt voči všetkým ľuďom bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť, postihnutie, sexuálnu orientáciu alebo náboženské vyznanie. FOTO

 • Daruj škole knihu

  25. októbra sme si pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc. Vyhlásila ho Dr. Blanche Wools, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva. Pripomína sa od roku 1993. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry. Pripomína sa každý štvrtý októbrový pondelok.

  Pri príležitosti tohto dňa sme sa rozhodli zorganizovať aktivitu pod názvom Daruj škole knihu.  Vyzvali sme všetky triedy a pani učiteľky, aby pohľadali doma detské knihy a knihy pre mládež, ktoré by mohli darovať našej škole. Často knihy končia v zbere, pretože ich ľudia už nemajú záujem uchovávať. Zo získaných kníh sa vytvorí knižný fond, vďaka ktorému môžu deti relaxovať počas veľkých prestávok v knižnom kútiku.
  Ďakujeme všetkým deťom, rodičom a pani učiteľkám, ktorí sa do zbierky aktívne zapojili. Veľmi si ich aktivitu vážime! Veríme, že sa ešte nejaké knižky nájdu a obohatia tak náš relaxačný knižný kútik. Akcia naďalej trvá do 15. novembra 2021.

  V aktivitách na podporu čítania budeme pokračovať a od jari budú zriadené v škole aj škôlke knihobúdky.

 • Deň jablka - vyhodnotenie

  V našej  škole to  21. októbra od rána rozvoniavalo vôňou jabĺk, jablkových koláčov a iných dobrôt, za čo ďakujeme všetkým zapojeným rodičom.
  Na prvom stupni mali žiaci celý deň tematické vyučovanie. Deň jablka ukázal svoje široké využitie vo vyučovaní v jednotlivých predmetoch.
  Mnohí žiaci si pochutnávali na jablkovej desiatej a urobili sme si výstavu jabĺk rôznych farieb a odrôd. Žiaci súťažili v škrabaní jablka a boli udelené diplomy za najväčšie a najkrajšie jablko.
  Deň jablka sme úspešne oslávili. Ako deti pracovali, si môžete pozrieť vo fotogalériiTýmto sme si pripomenuli a zároveň oslávili Deň jablka.

 • Online vzdelávanie z dejepisu

  Naftaliho príbeh
  Pre pretrvávajúcu pandemickú situáciu sa nemohli žiaci 9. ročníka vybrať na prehliadku Múzea holokaustu v Seredi, a tak absolvovali online prednášku lektorovanú pedagógom, ktorá bola zameraná na životné osudy preživšieho židovského chlapca Naftaliho Fürsta.

  Komentovaná prednáška previedla žiakov expozíciou múzea a zároveň aj fázami života, ktoré Naftali a jeho rodina prežili na vlastnej koži. Žiaci sa tak dozvedeli viac informácií o osudoch konkrétnej bratislavskej rodiny a doplnili si vedomosti o holokauste, ktoré v 9. ročníku preberajú. FOTOGALÉRIA

 • Svetový deň duševného zdravia (10.10.)

  V našej škole sme si v pondelok (11.10.) pripomenuli, že starostlivosť o naše duševné zdravie je rovnako dôležitá ako o to fyzické. Stav nášho duševného zdravia totiž ovplyvňuje ako myslíme, vnímame, konáme, aj to ako zvládame stres či naše interakcie s druhými. 

  V rámci tohto dňa sme so žiakmi I. a II. stupňa uvažovali nad tým, čo nám pomáha zvládnuť náročnejšie dni. To, čo nám dokáže priniesť úľavu či vyčariť úsmev na tvári, keď nám je ťažko, sme  napísali alebo nakreslili a pripli na nástenku vo vestibule hlavnej budovy. Cieľom bolo vzájomné povzbudenie, že je v poriadku, ak prežívame náročné chvíle, vždy však existujú mnohé spôsoby, ako ich môžeme zvládnuť. Niekomu pomáha rozhovor s kamarátom alebo rodičom, niekomu domáce zvieratko, niekomu zas čokoláda, objatie, dobré jedlo, plyšová hračka či rozveselenie vtipmi od spolužiaka. FOTO

 • PONOŽKOVÝ OKTÓBER

  Prišla jeseň. Vonku sa výrazne ochladilo. Siahame po teplejšom oblečení, bundách, čiapkach, šáloch a počas chladných dní radšej zostávame v teple svojich domovov. Nie všetci však majú takúto možnosť.

  V duchu Švejkovej myšlienky: "To chce klid a nohy v teple.", rozhodli sme sa zapojiť do charitatívnej akcie s názvom: PONOŽKOVÝ OKTÓBER, ktorú organizuje občianske združenie Podaj ďalej v Prešove.

  PONOŽKOVÝ OKTÓBER je akcia prebraná z anglicky hovoriacej krajiny, kde sa nazýva SOCKTOBER. Jej zmyslom je pred zimným obdobím vyzbierať ponožky pre ľudí v núdzi, pre ľudí bez domova. Zistilo sa totiž, že charity zabezpečujú takýmto ľuďom oblečenie i obuv, ale taká drobnosť, akou sú ponožky, sa medzi darovanými položkami nájde len málokedy. Ponožky pritom chránia pred chladom, infekciami, uľahčujú takýmto ľuďom chôdzu. FOTO

  Keďže nám nie je ľahostajný osud ľudí v núdzi, rozhodli sme sa zapojiť aj my. Na hlavnej chodbe, aj v starej budove, od zajtra nájdete debničku na vkladanie ponožiek, ako aj bližšie informácie. Stačí priniesť nové, nepoužité ponožky akejkoľvek „dospeláckej“ veľkosti a farby a darovať ich do debničky. Akcia bude prebiehať celý október a na konci mesiaca vyzbierané ponožky darujeme ľuďom bez domova prostredníctvom DOMU CHARITY SV. VINCENTA v Žiline.

 • OZNAM

  Važení rodičia,
  tento a budúci týždeň distribuujeme ďalších 5ks Ag samotestov prostredníctvom triednych učiteľov (pre rodičov, ktorí boli prihlásení). Dávame do pozornosti preberací protokol antigénových samotestov na domáce použitie s dôležitými upozorneniami.

  ODKAZ (preberací protokol)
  ODKAZ (návod na použitie)

 • Výstava ovocia, zeleniny a kvetov

  Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov v Kotešovej v spolupráci s obcou Kotešová zorganizovala Výstavu ovocia, zeleniny a kvetov, ktorú sme navštívili 4. októbra. V tomto roku sa výstava konala vo vonkajších priestoroch v areáli obecného úradu. Pestovatelia z obce priniesli ukážky tohtoročnej úrody. FOTOGALÉRIA

  Naši žiaci a deti z ŠKD sa tiež zúčastnili tejto výstavy, a to výtvarnými prácami a rôznymi výtvormi. Svojimi nápaditými myšlienkami, kreativitou a fantáziou, ktorými naše deti disponujú, v spolupráci s p. učiteľkami a p. vychovávateľkami vymysleli a vyrobili krásne práce s jesennou tematikou, ktoré tak mohli obohatiť túto jesennú výstavu.

  Deti sa aj pomocou takýchto akcií učia a osvojujú poznatky o pestovaní domácich produktov, ktoré si neskôr zozbierajú a zužitkujú ako svoju vlastnú úrodu. Taktiež sa učia mať pozitívny vzťah k prírode ako takej, čo všetko nám ponúka a ak sa o ňu nebudeme s láskou starať, tak nebudeme môcť z nej tieto dary užívať.
  Čo dodať? Vážme si prírodu, tá nám dáva život, lebo môžeme dýchať a čerpať energiu, ktorú príroda vyžaruje.

strana: