5 historických NAJ Kotešovej 1. Rímskokatolícky kostol 2. Renesančný kaštieľ 3. Židovský cintorín 4. Pamätník dobrovoľníkom veľkobytčianskeho okresu 5. Vzácne lipy

Máme radi Slovensko

4. Pamätník dobrovoľníkom veľkobytčianskeho okresu

Na rázcestí v Kotešovej smerom do Veľkého Rovného je postavený Pamätník dobrovoľníkom veľkobytčianskeho okresu, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o oslobodenie celého žilinského regiónu spod maďarskej nadvlády. Dňa 5. decembra 1918 v Zemianskej Kotešovej boli porazené maďarské vojská. V roku 1928 bol v Kotešovej odhalený pamätník pri príležitosti 10. výročia porážky maďarských vojsk.

Komunisti v roku 1960 pamätník zbúrali. Mesto Žilina z vďaky za oslobodenie dobrovoľníkmi zo Slovenskej národnej gardy z Veľkej Bytče a porážky okupačných maďarských vojsk obnovilo tento Pamätník v Kotešovej.