Základná škola s materskou školou, Kotešová 378
Hlavná stránka Profil školy Dokumenty 2% dane Materská škola Kontakt Verzia pre mobily

5 historických NAJ Kotešovej 1. Rímskokatolícky kostol 2. Renesančný kaštieľ 3. Židovský cintorín 4. Pamätník dobrovoľníkom veľkobytčianskeho okresu 5. Vzácne lipy

Máme radi Slovensko

3. Židovský cintorín

Židovský cintorín v Kotešovej sa nachádza východne od obce, v miestnej časti Zemianska Kotešová. Leží v mierne šikmom teréne, je neohradený, má tvar ostrého trojuholníka. Cintorín bol desiatky rokov neudržiavaný, zdevastovaný, je úplne zarastený. Podľa zachovalých macev (náhrobníkov) pochovávalo sa na ňom do konca 1. svetovej vojny, ojedinele sa však môžu vyskytnúť hroby aj neskoršieho dáta. Posledný, koho tu pochovali, bol Eduard Horn. Pochovali ho v päťdesiatych rokoch minulého storočia.

Na cintoríne sa zachovalo len niekoľko desiatok náhrobných kameňov, roztrúsených v hustom poraste. Najstaršie náhrobné kamene sú vyrobené z pieskovca, pochádzajú zo začiatku 19. storočia. Macevy (náhrobníky) z pieskovca sú nízke, jednoduché, majú tvar Mojžišových kamenných dosiek Desatora (horné ukončenie oblúkom), niektoré majú zakončenie trojuholníkové. Koncom 19. storočia sa tvar náhrobníkov menil, boli už vyššie, vyhotovené z betónu. Sú štíhle a vysoké, zložené z dvoch častí: z podstavca a stély. Na cintoríne sa nachádzajú len jednoduchšie stély vyhotovené z betónu. Na ich vyhotovení vidieť majetkový pomer zosnulého, ale aj historický vývoj. V Kotešovej bývali jednoduchí a chudobní Židia, čo sa prejavilo aj na náhrobníkoch. Na starších macevách vidieť zručnú prácu kamenárov. Na ich výzdobu bola použitá bežná ornamentálna výzdoba a jednoduché rastlinné motívy. Zo symbolov na na zachovalých náhrobníkoch nachádza len rastlinná symbolika smutnej vŕby. Táto sa používala hlavne na ženských hroboch. Nápisy sú písané hebrejsky, od konca 19. storočia niektoré aj nemecky.