5 historických NAJ Kotešovej 1. Rímskokatolícky kostol 2. Renesančný kaštieľ 3. Židovský cintorín 4. Pamätník dobrovoľníkom veľkobytčianskeho okresu 5. Vzácne lipy

Máme radi Slovensko

2. Renesančný kaštieľ

Renesančný kaštieľ bol pôvodne gotická kúria, ktorá bola postavená koncom 15. storočia. Koncom 16. storočia bola prestavaná v renesančnom štýle. V druhej polovici 19. storočia polovicu stavby zbúrali a postavili novú časť s rovnými stropmi a vyššími podlažiami.

Je to dvojpodlažná budova s kruhovou nárožnou vežou. Na východnej strane je vystupujúci prístavok štvorcového pôdorysu so zamurovaným otvorom a kľúčovou strieľňou. Má čiastočne zachované renesančné okná a v miestnosti na poschodí renesančný portál s kamennou profilovanou rímsou a kozub. Do nárožnej kruhovej veže vedie gotický sedlový portál. Miestnosti v starej časti na prízemí i poschodí sú zaklenuté valenou klenbou s krížovými lunetami a vytiahnutými hrebienkami.

Je v súkromnom vlastníctve.