Základná škola s materskou školou, Kotešová 378
Hlavná stránka Profil školy Dokumenty 2% dane Materská škola Kontakt Verzia pre mobily

  • OZNAM

    Vážení rodičia,
    oznamujeme vám, že 28. 4. 2023 sa bude konať v Základnej škole s materskou školou, Kotešová 378 aktualizačné vzdelávanie pedagogických zamestnancov a v tento deň bude po dohode so zriaďovateľom riaditeľské voľno v oboch prevádzkach  - v základnej aj v materskej škole. 

  • OZNAM - brigáda

    V sobotu 22. apríla organizujeme brigádu na úpravu okolia školy pre žiakov 7., 8., 9. triedy. Čo budeme robiť? Vyčistíme trávniky, upravíme kríky, zasejeme novú trávu, pripravíme vyvýšené záhony, aby si v nich žiaci mohli dopestovať chutnú zeleninu a upravíme celý areál.

    Stretneme sa o 9:00 a okrem dobrej nálady si treba priniesť hrable, vedro na odpadky a kamene, pracovné rukavice. Po práci máme možnosť si spoločne oddýchnuť pri opekačke a na zlepšenie nálady sa zahrať loptové hry.

  • Geografická olympiáda - okresné kolo

    Dňa 31.3.2023 sa v CVČ Bytča konal 51. ročník okresného kola Geografickej olympiády, kde nás úspešne reprezentovali v kategórii E (8. - 9. roč.) Bystrík Pavlík, ktorý sa umiestnil na krásnom 1. mieste a Adrian Chibueze Njamma, ktorý získal 3. miesto. Chlapci nás budú ďalej reprezentovať v krajskom kole (26.4.2023). Všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu našej školy. Chlapcom gratulujeme a držíme palce.

  • Pytagoriáda - okresné kolo

    Do okresného kola matematickej súťaže Pytagoriády postúpilo 8 žiakov z 1. stupňa a 7 žiakov z 2. stupňa, z ktorých sú 4 úspešní riešitelia. Za skvelé výsledky im srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.

    Úspešní riešitelia:
    Marián Horňák, 3. ročník – 16. miesto (10 + 7 bodov)
    Michal Vantroba, 4. ročník – 4. miesto (11 + 10 bodov)
    Nela Juríková, 4. ročník – 6. miesto (11 + 9 bodov)
    Bystrík Pavlík, 8. ročník – 2. miesto (11 + 8 bodov)

  • Aktivity k mesiacu knihy

     „Knihy sú najtichším a najstálejším priateľom. Sú najprístupnejším a najmúdrejším poradcom a najtrpezlivejším učiteľom.”

    Charles William Eliot

    Knihy sú skvelé. Nielenže nám otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú naše obzory, robia nás aj lepšími ľuďmi, parádne si pri nich oddýchneme a zlepšujú kvalitu nášho života. A to je hŕstka dôvodov, prečo začať čítať knihy. Škoda, že tak málo ľudí ich berie pravidelne do ruky.

    Pani učiteľky slovenského jazyka pripravili pre žiakov viacero aktivít k mesiacu knihy.

    Úlet s knihou
    Deti si priniesli svoje obľúbené knihy. Výber bol naozaj pestrý. V knihách vyznačili zaujímavé kapitoly, časti s pútavým, veselým, napínavým dejom. Na hodine si knihy medzi sebou vymenili a čítali. Po prečítaní písali na papier, záložku, či sa im úryvok páčil/nepáčil, čo ich zaujalo, či by si chceli prečítať celú knihu. Knihy sa potom vrátili pôvodným majiteľom, ktorí si prečítali odkazy od svojich spolužiakov. Každého potešil odkaz, ktorý si našli v knihe.
    A aké knihy  deti čítajú? Pozrite si  fotogalériu.

    Ozdobné písmo
    Žiaci piateho ročníka  na hodinách ČSP radi čítajú rozprávky, ktoré zozbieral Pavol Dobšinský. Každá z nich začína krásne vyzdobeným písmenom. Tak sme sa rozhodli, že sa aj my pokúsime niečo také vytvoriť. Veď stredovekí mnísi, ktorí prepisovali knihy ručne, to robili často. A výsledok prekvapil aj nás (fotogaléria)!

    Moja najobľúbenejšia kniha
    Žiaci 6. a 8. ročníka si priniesli do školy svoju najobľúbenejšiu knihu a predstavili ju svojim spolužiakom. Stručne nám povedali krátky obsah knihy, komu by ju odporučili a prečo ju považujú za svoju najobľúbenejšiu (fotogaléria).

    Čítanie mladším žiakom
    Ďalšou aktivitou bolo čítanie mladším žiakom. Žiaci z 8. ročníka čítali deťom 1.- 4. ročníka  ukážky z detských kníh, pričom im po prečítaní úryvkov kládli rôzne otázky zamerané na čítanie s porozumením. Naši žiaci nesklamali a na všetky otázky vedeli bezchybne a pohotovo odpovedať (fotogaléria).

    Traja pátrači
    Aj tento rok sme sa zapojili do aktivity s názvom Traja pátrači. Aktivita bola určená pre celú školu a zapojiť sa mohol naozaj hocikto. Každý týždeň bola na stránku školy pridaná jedna hádanka a žiaci mali podľa indícií nájsť odpoveď na otázku. Svoje odpovede  mali poslať mailom pani učiteľke. Prví traja pátrači získali knižnú odmenu. 

    Tu sú odpovede na otázky:

    Matej Hrebenda, Matica slovenská, Kláštor sv. Kataríny

    Víťazi:
    1. Tibor Moravík – 7.ročník
    2. Liliana Baltová – 8.ročník
    3. Kristína Širillová – 6.ročník

    Víťazom srdečne gratulujeme a všetkým zúčastneným ďakujeme! 

  • Noc s Andersenom

    Noc s Andersenom je medzinárodné podujatie na podporu čítania, ktoré sa organizuje pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

    (2. 4. 1805 – 4. 8. 1875). Od roku 1967 je 2. apríl vyhlásený za Medzinárodný deň detskej knihy. Podujatie po prvýkrát zorganizovali knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v Uherskom Hradišti v roku 2000, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas 20 rokov sa z pôvodne komorného podujatia stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Českej republike a na Slovensku, ale aj v Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku, Grécku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, Novom Zélande, Malte, Španielsku, Portugalsku, Švajčiarsku, Francúzsku a Taliansku.

    Tento rok prebehlo podujatie 31. marca, na viac než 1 735 miestach našej planéty a zúčastnilo sa ho viac ako 100 000 detí a dospelých.

    Sme hrdí, že sme boli súčasťou tejto krásnej akcie. VIDEO, FOTO

  • Mám básničku na jazýčku

    Ďna 30.3.2023 sa konala v našom ŠKD recitačná súťaž Mám básničku na jazýčku“, ktorej s zúčastnili žiaci 1. aj 2. oddelenia. Za svoju svedomitú prípravu získali diplom a sladkú odmenu. Vďaka patrí aj pani učiteľkám a rodičom za spoluprácu. FOTO

    M. Jandačková a V. Pagáčová 

  • Traja pátrači

    Milí pátrači!
    Aj dnes prichádzame s poslednou zaujímavou hádankou.

    Indície:
    som najstaršou  fungujúcou knižnicou na svete,

    - ležím na upätí, kde dostal Mojžiš od Boha 10 prikázaní,
    môj komplex počas nepokojov nikto nikdy nevylúpil ani nezničil,
    - v roku 2002 som sa dostala na zoznam Svetového  dedičstva UNESCO.

    Čo som?

    Ak vieš odpovedať na všetky tri otázky, nezabudni čím skôr poslať svoje odpovede na mail zs.zajacova@gmail.com.

  • Čitateľský maratón

    Mesiac marec už tradične patrí knihám. Aj na našej škole počas celého  mesiaca usporadúvame rôzne súťaže, aktivity, skupinové čítania, rozprávky na dobrú noc cez Zoom či Noc s Andersenom.

    Keďže knižky sa tešia obľube aj v piatej triede, v piatok, 24. 3. 2023, sme si na triednickej hodine urobili jednoduchú aktivitku – Čitateľský maratón.

    Vybrali sme všeobecne veľmi obľúbenú knižku o Opici, ktorá vystrája rôzne šibalstvá – Opica Škorica od Petra Stoličného. Najskôr čítala pani učiteľka, potom postupne všetky deti po jednej minúte a na záver príbeh ukončila zasa pani učiteľka. Prečítali sme mnoho strán, každý si to vyskúšal a popri tom sa nám podarilo navrhnúť aj krásne obálky pre túto knižku. Veď posúďte! FOTO

  • Hviezdoslavov Kubín – okresné kolo

    V tomto školskom roku sa našim žiakom v okresnom kole súťaže Hviezdoslavovho Kubína mimoriadne darilo. Zo 6 účastníkov sa 4 žiaci umiestnili na popredných miestach. A jedna žiačka nás bude reprezentovať na krajskom kole.

    I. kategória
    Oliver Čvirik (2. ročník) - 3. miesto za poéziu
    Lucia Čerňanová (3. ročník) - 2. miesto za prózu

    II. kategória
    Anna Frolová (5. ročník) - 3. miesto za poéziu

    III. kategória
    Kristína Sekáčová (8. ročník) – 1. miesto za poéziu

    GRATULUJEME!

  • Ponožková výzva

    Svetový deň Downovho syndrómu bol vyhlásený v roku 2006. Dátum bol symbolicky odvodený z číslic 3 a 21 (trizómia 21. Chromozómu). Cieľom je zvýšiť povedomie ľudí o tomto genetickom ochorení a zapojiť ľudí s Downovým syndrómom do spoločnosti.

    PONOŽKOVÁ VÝZVA sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky.

    Cieľom výzvy je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom. Ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie, či príležitosť na prácu ešte stále nie je samozrejmosťou. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu príkladu z osobnej skúsenosti môže každý z nás búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny – žiť plnohodnotný život.

    Tento rok sme sa do ponožkovej výzvy zapojili aj my. Žiaci ani učiteľky neváhali a školu zaplavili pestrofarebné ponožky. Fotky nájdete vo fotoalbume

  • Netradičné čítanie

    Oriešok je vĺča, ktoré sa narodí ako najmenšie a najslabšie vo vlčej svorke. V prírode platí pravidlo silnejšieho. Je kruté a Orieška čaká neistá budúcnosť.  Je to malý vlk s veľkým srdcom. Starostlivo si stráži dve veľké tajomstvá. Svoje chyby dokáže premeniť na prednosti a podarí sa mu ostatných presvedčiť, že nielen najsilnejší jedinci majú právo na život.

    Tento nádherný príbeh sme čítali so žiakmi druhého a tretieho ročníka počas celého týždňa každý večer. Kladiete si otázku ako? Veď škola je už večer zatvorená. Nuž vymysleli sme to takto (FOTO). Aplikáciu zoom sme všetci poznali z čias pandémie. Pohľadali sme ju v našich počítačoch a dobrodružstvá malého vlka mohli začať.  Kniha Tomasza Smojlika Malý vlk s veľkým srdcom otvorila aj naše srdiečka. Netradičné čítanie nás bavilo. A to je dobre. Veď kto veľa číta, ten veľa vie...

  • Marec – mesiac knihy - hra na pátračov

    Milí pátrači!
    Aj dnes prichádzame s ďalšou zaujímavou hádankou.

    Indície:
    - vznikla som v roku 1863 a fungujem doteraz,
    - prvým predsedom bol Štefan Moyses
    - v roku 1875 bola moja činnosť pozastavená.

    Názov si poznačte a čakajte na 3. úlohu.

  • Canisterapia v triede druhákov

    Je dokázané, že kontakt so zvieraťom ovplyvňuje ľudský organizmus. Pri nadviazaní citového vzťahu so zvieraťom sa uvoľňuje interferón, ktorý posilňuje imunitný systém. Vďaka empatii, nepodmienenému rešpektu a láske, ktorú je zviera schopné prejaviť, dochádza k liečivému pôsobeniu. Človek sa dostáva do lepšieho duševného stavu. A tak sme sa rozhodli, že si účinky canisterapie overíme medzi druhákmi.

    Medzi nič netušiacich druhákov zavítala trojica psíkov Víla, Kloe a Energy pod vedením canisterapeutky Mgr. Et. Mgr. Martiny Michalkovej z neziskovej organizácie Zmysel života. Bolo to veľké prekvapenie, ktoré deťom okamžite rozžiarilo tváre. Nádherný vzťah tety Maťky k psíkom premenil triedu detí na neuveriteľnú symbiózu so štvornohými priateľmi. U detí došlo k psychickému a fyzickému uvoľneniu. Z každého dieťaťa opadol stres. Pre deti bolo stretnutie so psíkmi obrovským zážitkom a budú naň dlho spomínať. Za sprostredkovanie krásneho stretnutia ďakujeme našej školskej psychologičke Mgr. Dominike Kullmanovej. Nahliadnite do fotogalérie, video.

  • Vybíjaná - okresné kolo

    Milí žiaci!
    V piatok 17.3.2023 nás žiačky z našej školy reprezentovali v okresnom kole vo vybíjanej v Bytči. Súťaže sa zúčastnili tieto dievčatá (FOTO):
    5. ročník: Patrícia Sekáčová
    6. ročník: Kristína KrškováTamara Mravcová, Margaréta Augustínová, Vanesa Krajčíová
    7. ročník: Ema Augustínová, Kristína Bočková, Silvia Feješová, Dominika Pavlíková, Adela Slivoňová, Aneta Strečanská
    Dievčatá si svojou šikovnosťou a odhodlaním vybojovali úžasné 3. miesto.

    Srdečne gratulujeme a ĎAKUJEME!

  • OZNAM

    Milí rodičia,
    každý rok sa v prvých jarných mesiacoch rozhodujeme, komu poukážeme 2% z daní, ktoré sme  odviedli štátu. Aj tento rok máte možnosť podporiť našu školu prostredníctvom Rodičovského združenia pri Základnej škole s materskou školou v Kotešovej. Všetky finančné prostriedky, ktoré takouto formou získame, budú použité pre žiakov našej školy – na nákup pracovných zošitov, školských pomôcok, ďalšie vybavenie školy a zabezpečenie školských výletov i exkurzií. Ak sa rozhodnete poukázať 2% rodičovskému združeniu, získané peniaze budú využité na prospech našich žiakov. Potrebné tlačivá a postup nájdete na ODKAZ.

    Ďakujeme!

  • Marec – mesiac knihy - hra na pátračov

    Marec sa už odpradávna spája nielen s príchodom jari, obdobia, kedy sa príroda opäť prebúdza k životu a kvitne v plnej svojej kráse, ale aj s neutíchajúcim zdrojom vedomostí a informácií, a teda s knihami.

    Ak sa pýtate, prečo sú pre nás knihy dôležité, tu máte hneď niekoľko odpovedí:
    - obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú vyjadrovacie schopnosti čitateľov,

    - skvalitňujú myslenie a schopnosť sústredenia sa,
    rozvíjajú fantáziu a tvorivosť,
    nútia čitateľa rozmýšľať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné názory a spôsoby riešenia životných situácií,
    - slúžia ako jedna z foriem oddychu, relaxu a odstránenia stresu.

    Dôvodov, prečo čítať knihy, je hneď niekoľko a my sme si pre vás na počesť tohto mesiaca pripravili rôzne aktivity.

    Prvou z nich je opäť hra na pátračov!

    Vyriešte ponúknutú záhadu a odpoveď si poznačte. Keď budete mať odpovede na všetky tri otázky, tak ich napíšte do mailovej adresy  zs.zajacova@gmail.com.

    Nezabudnite napísať meno a triedu. Musíte byť rýchli, prví traja získajú knižnú odmenu!

    Dnešné indície:
    1. narodil som sa  a zomrel som v marci,
    2. na moju počesť sa stal  marec mesiacom knihy,
    3. bol som slovenský národný buditeľ a ľudový spisovateľ,
    4. nemohol som chodiť do školy, a preto som sa vzdelával sám,
    5. zbieral som ľudové rozprávky a piesne, podobne ako Ján Kollár a Pavol Dobšinský.

    Kto som?

    Meno si poznačte a čakajte na ďalšiu úlohu!

  • Program Dental Alarm

    Naša škola sa zapojila do programu Dental Alarm. Je to jeden z osvetových programov, ktorého hlavným cieľom je zlepšovať stav ústneho zdravia detí na Slovensku. Program pozostáva zo štyroch teoreticko-praktických školení. Naši prváčikovia dostali dvakrát krásne kefky, pastu, pohárik a iné motivačné darčeky ako certifikát o absolvovaní programu, pexeso a omaľovánku. Vyškolený tím ich naučí starať sa o zuby správne, pravidelne a s radosťou. Pretože práve správna motivácia a prevencia zaistí deťom zdravé a krásne zuby. FOTO

    Vďaka patrí našej pani riaditeľke Mgr. Kataríne  Kasemovej, že umožnila našim deťom zúčastiť sa tohto programu a rozžiariť tak nielen očká, ale aj zúbky našich detí.

  • CLIL na hodine výtvarnej výchovy

    Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami, okresnými astronomickými kabinetmi, centrami voľného času a regionálnymi osvetovými strediskami vyhlásili XXXVIII. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže: VESMÍR OČAMI DETÍ.

    A tak sme túto tému spojili s hodinou CLILu. Najskôr sme si zopakovali poznatky o slnečnej sústave zo 4. ročníka. Formou pesničky sme sa oboznámili s názvami planét a objektov v slnečnej sústave po anglicky. Dr. Binocs nám popísal slnečnú sústavu a vysvetlil, prečo Pluto už viac nie je planétou. Spoločne sme vyriešili pracovný list na upevnenie učiva a pustili sa do vlastnej tvorby. A ako deti svojimi očami vidia vesmír si môžete pozrieť vo fotoalbume.

  • Oznam o zápise detí do 1. ročníka na šk. rok 2023/2024

    Zápis detí bude prebiehať v starej budove ZŠ v učebni II. ročníka v dňoch (PLAGÁT):

    • 3. apríla 2023 (pondelok) v čase od 14.00 hod. do 16.00 hod.
    • 4. apríla 2023 (utorok) v čase od 14.00 hod. do 16.00 hod.

    V materskej škole majú rodičia k dispozícii prihlášku v papierovej forme, od 13. marca bude prístupná elektronická prihláška na stránke školy www.zskotesova.edupage.org/.

    Upozorňujeme rodičov detí, že na prihláške musia byť podpisy oboch zákonných zástupcov. Ak budete podávať elektronickú prihlášku, bude potrebné, aby sa zápisu zúčastnili obaja rodičia a prihlášku podpísali na mieste.

    Potrebné dokumenty k zápisu:
    rodný list dieťaťa, občiansky preukaz, vyplnená a podpísaná prihláška