Oromotorika v našej MŠ

Na hodinách oromotoriky so špeciálnou pedagogičkou pani V. Hnátovou deti začínajú dychovými cvičeniami, ktoré sú veľmi potrebné pre správny rozvoj reči. Úlohou dychových cvičení je prehĺbiť dýchanie a osvojiť si fyziologicky správny výdych a nádych pri hovorení, čiže predĺžiť fázu výdychu ako i presné riadenie výdychu. Dychové cvičenia robia hravou formou, nakoľko motivácia pri hre navodí dôležité uvoľnenie.
Ďalšou časťou sú artikulačné cvičenia, ktorých cieľom je precvičovať správnu artikuláciu prostredníctvom napodobňovania zvukov. Pomocou prvotných funkcií, ako sú satie, žuvanie, prehĺtavanie, fúkanie, mľaskanie, pískanie, ale i pohybmi mimických svalov si upevňujú dokonalé ovládanie primárnych pohybových schopností, aby sa deti mohli správne naučiť vyslovovať jednotlivé hlásky.
Predškoláci sa hrajú hry na určovanie hlásky v slove - správne pomenovanie obrázka, vyslovenie hlásky v rôznych pozíciách slova, spojenie slova s prídavným menom, tiež sa učia tvoriť krátke zmysluplné vety.