Grantový projekt SPPravme to - Záchranársky deň v MŠ

Utorok, 18 . 4. 2023, sa už od rána niesol v našej materskej škole v červeno - bielych farbách. A prečo? Sú to predsa farby záchranárov, ktorí sú veľmi potrební a dôležití, pretože zachraňujú ľudské životy. A v tento červeno-biely deň sa aj naše deti stali naozajstnými záchranármi.
V doobedňajších výchovno - vzdelávacích aktivitách vyrábali z papiera defibrilátor, ktorý dokáže správnym zaobchádzaním naštartovať srdiečko a tým zachráni ľudský život. Popoludní prišli medzi nás záchranári a dobrovoľníci zo Slovenského Červeného Kríža, Územného spolku Žilina a praktickými ukážkami hravou a zábavnou formou zachraňovali Macka Lacka, ktorému prestalo biť srdiečko. Deti si vyskúšali oživovanie macka a volať na tiesňovú linku záchrannej služby. Zvládli to výborne a zaslúžili si preto medailu. FOTOGALÉRIA

Vonku v záhrade spolu so svojimi rodičmi plnili jednotlivé úlohy v stanovištiach.
Stanovište 1 - SANITKA
Deťom a rodičom bola predstavená sanitka so samostatnými nosidlami, kde si deti s rodičmi skúšali nosenie figuríny na nosidlách. Rovnako bola prístupná aj sanitka, kde bol k nahliadnutiu jej kompletný interiér s plnou záchranárskou výbavou.
Stanovište 2 - KPR
Na druhom stanovišti si rodičia a deti vyskúšali záchranu osoby pri stave, keď je v bezvedomí a nedýcha. Boli použité ukážky pre resuscitáciu od najmenších detí, detí a dospelých. Ukážky boli na profesionálnych figurínach ako aj na plyšových hračkách pre najmenšie deti.
Stanovište 3 - KRVÁCANIE
Na treťom stanovišti pracovníci ČSK ukazovali profesionálnu pomoc pri krvácaní a popáleninách.

Stanovište 4 - DUSENIE

Na štvrtom stanovišti pracovníci ČSK ukazovali profesionálnu pomoc pri dusení. Ukážky boli zamerané na pomoc pri dusení najmenších detí, ako aj detí a dospelých.
Stanovište 5 - ZLOMENINY
Na piatom stanovišti pracovníci ČSK ukazovali profesionálnu pomoc pri zlomeninách. Ukážky boli prezentované ako zafixovanie zlomenej ruky pomocou dvoch šatiek.

Záchranárom a dobrovoľníkom zo Slovenského Červeného kríža rastú skvelí budúci parťáci.
Strávili sme spolu príjemné a zážitkové popoludnie a domov si deti s rodičmi odniesli veľa dôležitých, užitočných a praktických informácií ako zachrániť ľudských život.
Tento projekt sa uskutočnil a zrealizoval vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.