Základná škola s materskou školou, Kotešová 378
Hlavná stránka Profil školy Dokumenty 2% dane Materská škola Kontakt Verzia pre mobily

Školský podporný tím Špeciálna pedagogika Školský psychológ Výchovné poradenstvo Kariérové poradenstvo Stredné školy Dôležité termíny Dôležité dokumenty

Špeciálna pedagogika

Školský špeciálny pedagóg:

Školský špeciálny pedagóg  je samostatný odborný zamestnanec so zameraním na špeciálno-pedagogickú starostlivosť (diagnostika, prognostika, intervencia), poradenstvo, pomoc i vzdelávanie pre žiakov  so ŠVVP  najmä v týchto oblastiach:

  • narušená komunikačná schopnosť –  narušený vývin reči, dyslália, zajakavosť, mutizmus…
  • poruchy učenia – dysgrafia, dyslexia, dysortografia, dyskalkúlia . .
  • poruchy správania – ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou, ADD – porucha  pozornosti  bez hyperaktiviy, ODD,
  • mentálne poruchy – ľahké mentálne postihnutie, autizmus. . .
  • žiak vyžadujúci pre vážny zdravotný stav – výučbu a skúšanie v domácom prostredí.
  • emocionálne a  psychosociálne  poruchy a ďalšie zdravotné znevýhodnenia.

 

Definícia špeciálnej pedagogiky:

Špeciálna pedagogika - vedná oblasť v sústave pedagogických vied, ktorá sa zaoberá teóriou a praxou výchovy, edukácie (výchovy, vzdelávania, vyučovania) detí, mládeže a dospelých vyžadujúcich špeciálnu starostlivosť z dôvodu mentálneho, senzorického, somatického postihnutia, narušenej komunikačnej schopnosti či psychosociálneho narušenia alebo z dôvodu iných špecifických daností, porúch učenia, správania, jedinci s nadaním či inými špecifickými potrebami.

Špeciálnopedagogický proces:

Pod pojmom špeciálnopedagogický proces sa rozumejú také zámerné a cieľavedomé aktivity, ktoré sú zamerané na dosiahnutie kvalitatívnych a kvantitatívnych zmien u jedincov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Takými procesmi sú napr. špeciálna edukácia, reedukácia, korekcia, rehabilitácia, intervencia, stimulácia a iné.

Cieľ špeciálnej pedagogiky:

Cieľom špeciálnej pedagogiky je vzdelávať a vychovávať jedincov s postihnutím, narušením a ohrozením tak, aby sa čo najskôr vyrovnali so svojimi danosťami,
aby boli spôsobilí žiť relatívne plnohodnotný, samostatný život v spoločnosti nielen ako konzumenti, ale aj ako tvorcovia hodnôt vytvorených aj ich cieľavedomou činnosťou. Zároveň je cieľom edukačná, osobnostná, sociálna podpora s cieľom maximálneho možného rozvoja človeka s postihnutím, narušením alebo ohrozením.

Cieľová skupina sú:

  • osoby so zdravotným znevýhodnením (osoby s rôznym zdravotným postihnutím, s vývinovými poruchami učenia a správania, s PAS, s poruchami správania okrem ADHD a ADD)
  • osoby zo sociálne znevýhodneného prostredia
  • osoby s nadaním (príp. s pridruženými poruchami správania) podľa Zákona č. 245/2008

Metódy:

  • diagnostické (typ a stupeň poruchy)
  • preventívne (primárna, sekundárna, terciárna)
  • nápravné (reedukácia, kompenzácia, rehabilitácia, korekcia, resocializácia)

 

Profesijný kompetenčný štandard školského špeciálneho pedagóga:

Profesijná činnosť školského špeciálneho pedagóga zahŕňa:

 Oblasti - Profesijné kompetencie

1. Dieťa/Žiak

1.1 Identifikovať vývinové a individuálne charakteristiky dieťaťa/žiaka
1.2 Identifikovať vnútorné a vonkajšie podmienky učenia sa dieťaťa/žiaka a jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby
1.3 Identifikovať sociokultúrne prostredie a jeho vplyv na vývin, výchovu a vzdelávanie dieťaťa/žiaka

2. Špeciálnopedagogická činnosť

2.1 Plánovať špeciálnopedagogickú činnosť
2.2 Realizovať špeciálnopedagogickú činnosť
2.3 Evalvovať špeciálnopedagogickú činnosť

3. Školský špeciálny pedagóg

3.1 Stotožniť sa s profesiou školského špeciálneho pedagóga
3.2 Spolupracovať s aktérmi výchovy a vzdelávania
3.3 Podieľať sa na rozvoji školy/školského zariadenia

 

Školská špeciálna pedagogička poskytuje, plní a zameriava sa na:

  • Plánuje a pripravuje vlastnú špeciálnopedagogickú činnosť so zohľadnením výsledkov špeciálnopedagogického diagnostikovania dieťaťa/žiaka/skupiny.
  • Plánuje využitie overených/ odporúčaných učebných zdrojov, didaktických prostriedkov, kompenzačných a rehabilitačných pomôcok.
  • Plánuje spoluprácu s pedagogickými a odbornými zamestnancami a inými odborníkmi pri špeciálnopedagogickej starostlivosti.
  • Podieľa sa na tvorbe individuálnych výchovno-vzdelávacích programov.
  • Plánuje aplikáciu úrovne podpory výchovy a vzdelávania dieťaťa/žiaka v bežných činnostiach v škole/školskom zariadení.
  • Plánuje využitie overených a odporúčaných programov pre skupinovú intervenciu.
  • Podieľa sa na plánovaní implementácie princípu inkluzívneho vzdelávania v škole/školskom zariadení.
  • Používa overené/odporúčané metódy a formy jednotlivých špeciálnopedagogických činností.
  • Realizuje špeciálnopedagogickú činnosť v súlade s potrebami jednotlivcov/skupín.
  • Používa odporúčané/osvedčené učebné zdroje, didaktické prostriedky, kompenzačné a rehabilitačné pomôcky pri realizácii špeciálnopedagogickej činnosti.
  • Koordinuje, motivuje a podporuje aktívnu účasť detí/žiakov a ďalších aktérov výchovy a vzdelávania na špeciálnopedagogických činnostiach v súlade s rozvojovými potrebami detí a žiakov.
  • Odovzdáva nadobudnuté poznatky z realizácie špeciálnopedagogických činností ďalším aktérom výchovy a vzdelávania.
  • Koordinuje plánované postupy na základe zmenených podmienok v priebehu špeciálnopedagogických činností alebo zmenenej situácie dieťaťa/žiaka.
  • Vytvára a podporuje pozitívnu klímu a atmosféru v priebehu špeciálnopedagogickej činnosti.

 

Učebné pomôcky a technické prostriedky, ktoré znázorňujú učivo v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, sa využívajú pre všetkých žiakov, intaktných i žiakov so ŠVVP.

Patria sem učebnice, iné textové pomôcky, obrazy, trojrozmerné predmety, didaktická technika vrátane informačných a komunikačných technológií. Pre niektorých žiakov so zdravotným znevýhodnením sú neodmysliteľné špeciálne pomôcky. Sú to rehabilitačné, ortopedické, kompenzačné, korekčné a stimulačné pomôcky. Medzi technickými prostriedkami, učebnými a kompenzačnými pomôckami nie je presná hranica.

Každý žiak so ŠVVP nepotrebuje kompenzačné pomôcky, ich použitie závisí od druhu a stupňa zdravotného znevýhodnenia. K pomôckam pre žiakov so zdravotným znevýhodnením využívaným počas vyučovania alebo pri overovaní vedomostí patria aj:

  • upravené učebné materiály (používané vo výchovno-vzdelávacom procese),
  • špeciálne učebnice, pracovné zošity, pracovné listy, didaktické a komunikačné hry
  • výučbové online aplikácie TABLEXIA, VČIELKA, viemposlovensky, datakabinet, komposyty, logico piccolo, komunikačné kartičky
  • pomôcky v pracovni školského špeciálneho pedagóga,
  • slovníky, pravidlá slovenského pravopisu, kalkulačka pre žiakov s vývinovými poruchami učenia v čase, kedy ich nesmú používať ostatní žiaci (napr. pri bežnom overovaní vedomostí, pri testovaní žiakov 9. ročníka ZŠ)

Veľkou pomocou je špeciálne upravený učebný text. Pedagóg môže učebný text pre žiaka upraviť z formálnej stránky (upraví veľkosť písma, zvýrazní text, člení ho kvôli lepšej prehľadnosti, orientácii alebo zrozumiteľnosti, oddelí a zvýrazní otázky, zvýrazní podstatu podčiarknutím alebo tučným písmom, žiak zapisuje odpoveď rovno do testu) alebo z obsahovej stránky (upraví alebo nahradí úlohu vhodnejšou, obrázok nahradí slovným opisom, vynechá graf, schému a pod.) podľa druhu a stupňa poruchy, postihnutia.

Pre žiaka na 1. stupni ZŠ je upraveným učebným textom napr. papier s predpísanými písmenami, slovami, textom, s nalepenými obrázkami, vložený do fólie, na ktorú žiak ceruzkou, perom alebo fixom dopisuje, dokresľuje.

Pre žiaka na 2. stupni ZŠ môže pedagóg upraviť text, ktorý sa má žiak naučiť, cvičenie alebo test, ktoré má vypracovať, miesto diktátu pripraví text na dopĺňanie a pod.

K špeciálnym učebniciam, pracovným listom a pracovným zošitom (RAABE, KULIFERDO...) patria napr. učebné materiály pre žiakov s vývinovými poruchami učenia zakúpené v špeciálnych predajniach s pomôckami pre žiakov so ŠVVP, učebnice a pracovné listy, hry na rozvíjanie komunikačnej zručnosti, Jazyk a reč – obrázkový a metodický materiál na podporu správneho vývinu reči.

 

Špeciálna pedagogička:        Mgr. Veronika Pagáčová
Kontakt e-mail:                   zs.pagacova@gmail.com
Konzultácie:                        po dohode (osobne, online – edupage, telefonicky)

„Umením je dokázať, že každé dieťa môže byť úspešné…..“

 

podporne opatrenia schema 1