Urobme pre život svojich detí všetko, čo môžeme,
odložme predsudky a nechajme si poradiť.

Poslanie materskej školy

Materská škola  podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, environmentálnej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí. Hra je prirodzenou detskou aktivitou a prostriedkom, prostredníctvom ktorej sa dieťa učí a rozvíja svoju  osobnosť, individualitu tak, aby získalo počas dochádzky do materskej školy   kompetencie,  nevyhnutné pre vstup do základnej školy.

Materská škola pracuje podľa vlastného školského vzdelávacieho programu vypracovaného podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách z roku 2016, ktorý sa skladá zo 7  vzdelávacích oblastí:

1. Jazyk a komunikácia
2. Matematika a práca s informáciami
3. Človek a príroda
4. Človek a spoločnosť
5. Človek a svet práce
6. Umenie a kultúra
7. Zdravie a pohyb

Materská škola má charakter dedinskej MŠ. Je umiestnená v pokojnej časti obce Kotešová, obklopená krásnym prírodným prostredím, čo nám poskytuje možnosti zamerania sa na rozvoj vzťahu k prírode, poznávaniu a chápaniu prírodných javov, jej ochrane a potrebe zachovania pre život.

Materiálno – technické a priestorové podmienky

Materská škola má v prevádzke 4 triedy. Tri s celodennou a jednu triedu s poldennou prevádzkou. Poskytuje výchovu a vzdelávanie deťom vo veku od 2,5 do 6 rokov a deťom s odloženou školskou dochádzkou.

Materská škola je umiestnená v účelovej budove. Prízemie tvorí vstupná hala a dve šatne. Z chodby sa vchádza do triedy. Jedna časť triedy je herňa a druhá časť stabilná spálňa, umyváreň, WC a izolačná miestnosť. Ďalšiu časť prízemia tvorí školská kuchyňa s príslušenstvom, kancelária zástupkyne školskej jedálne a kotolňa. Na poschodí sú umiestnené dve triedy, kancelária zástupkyne MŠ, sklad pomôcok. Ku triedam patrí umyváreň a WC.  Pri triede je umiestnená kuchynka.

Štvrtá trieda má samostatný vchod. K triede patrí šatňa, umyváreň s WC, izolačná miestnosť, sklad pomôcok, hygienické zariadenie pre personál. Je prepojená spojovacími dverami s ostatnou časťou budovy. Vchody do MŠ sú bezbariérové.

Areál školy tvorí školská záhrada, ktorá sa skladá z dvoch častí . Jedna časť je vybavená preliezkami, pieskoviskom a novovzniknutým dopravným ihriskom, druhú časť tvorí priestor na opekanie s lavičkami a stolom (využívame na noc v MŠ),  ktorý bol vytvorený v spolupráci s rodičmi, ale tvorí ju aj ovocná záhrada.

V celom areáli je množstvo zelene – okrasné kríky, ovocné stromy a ihličnany.

Interiér aj exteriér materskej školy dáva možnosť deťom prežívať v škôlke pokojný, zmysluplný, aktívny a hlavne bezpečný pobyt v MŠ. Je na primeranej úrovni a spĺňa podmienky ustanovené školským zákonom a vyhláškou MZ SR o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež.

Kapacita materskej školy je 77 detí.

Personálne zabezpečenie

V MŠ pracuje sedem kvalifikovaných učiteliek. Jedna učiteľka s ukončenou prvou atestáciou, jedna učiteľka s ukončeným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa a tri učiteľky s ukončeným vysokoškolským vzdelaním prvého stupňa a dve s ukončeným stredoškolským vzdelaním.

PERSONÁLNE OBSADENIE  MŠ (2022-23)

Mgr. Katarína Kasemová riaditeľka ZŠ s MŠ, Kotešová 378

Jaroslava Beranová